Jste zde

Vlastimil Zeman (2009)

Jméno: Vlastimil Zeman
Sportovní odvětví: fotbal
Datum narození: 10.8.1929 - 12.12.2013
Místo narození: Karviná
Vzdělání:  
Profese:  
Největší úspěchy: fotbalista , trenér SK PV, VŽKG OV, ATK Praha, mistopředseda metodické komise VFS ČÚV ČSTV Praha 
     
     
     
Další informace:

Narodil ve Fryštátu, dnešní Karviné, jeho otec tam působil jako státní úředník.Před začátkem druhé světové války museli Zemanovi utíkat ze známých národnostních důvodů z pohraničí do vnitrozemí, a protože byl pan Zeman původem Prostějovák, vracel se tedy s rodinou na Hanou.
S fotbalem začal desetiletý Vlastimil až mezi žáky SK Prostějov pod vedením později pak věhlasného trenéra Oskara Zatloukala, člena mužstva SK Prostějov s titulem amatérského mistra Československa z roku 1928. To už oslovovali Vlastimila přezdívkou Bološ i mladí prostějovští spoluhráči a ta už z podvědomí přátel i sportovních příznivců našeho regionu nevymizela dodnes. Narůstající fotbalové kvality Vlastimila Zemana pak přivedly do klubu i jeho otce, který zde začal vykonávat funkci pokladníka.Na vojnu šel Vlastimil Zeman do prvoligového pražského ATK – Armádního tělovýchovného klubu. Trénovalo se a hrálo na strahovském hřišti, fotbalisty vedl trenér Karel Kolský a působilo tam ve čtyřech týmech na šest desítek hráčů. O půl roku dříve než Zeman i Prostějovan Alois Copek.Po vojně se vrátil Vlastimil Zeman do Prostějova. S výjimkou krátkého pobytu ve Vítkovicích a následně dvouletého působení vojenského, hrál Zeman fotbal vždy jen za Prostějov.S trenérskou činností pak začal v době, kdy hrál ještě za mužstvo. Nejprve u klubové mládeže, následně vedl mužstvo OP Prostějov načež se vrátil do prostějovských Železáren. V Klánovicích získal nejvyšší trenérskou třídu, potom tam vyučoval kandidáty trenérské druhé třídy a v Československém fotbalovém svazu byl metodikem. Vedl pak mužstvo prostějovských Železáren, následně působil jako trenér ve Vsetíně, Zlíně i v Přerově. Tam střídal trenéra Máčalu, odcházejícího do olomouckých Moravských železáren, pozdější Sigmy. Z Přerova se vrátil znovu do Prostějova a když odcházel trenér Máčala z hanácké metropole do pražské Slavie, stal se Vlastimil Zeman v roce 1981 trenérem druholigové Sigmy OlomoucV této chvíli nelze opomenout fakt, že nastupující trenérská hvězda Karel Brückner vyráží z Prostějova na svoji první prvoligovou štaci do brněnské Zbrojovky. Sigma Olomouc v sezoně 1981/1982 pod vedením Zemana získala poprvé v historii prvoligovou příslušnost. Druhou ligu vyhrála Sigma s jednobodovým náskokem na Plzeň.

Přivedl do řad fotbalistů Sigmy Olomouc ale i desítky už pokročilejších hráčů, kteří jsou dnes nositeli velmi známých fotbalových jmen. Z Prostějovska to byli například Jiří Vít, Vlastimil Petržela, Rostislav Václavíček, Zdeněk Čížek, Radek Látal, Jiří Hajský, Ladislav Kučerňák, Josef Mucha, Jiří Navrátil, Karel Trnečka a z jiných regionů i mnozí další.

Video: